MENU
 

Yapay zeka girişimi Hugging Face, 235 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Yapay zeka girişimi Hugging Face, 235 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Yapay zeka girişimi Hugging Face, D serisi yatırım turunda 235 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna Google, Amazon, Nvidia, Intel, AMD, Qualcomm, IBM, Salesforce ve Sound Ventures katılım gösterdi.
 
2016 yılında Clément Delangue, Julien Chaumond ve Thomas Wolf tarafından kurulan Hugging Face, veri bilimi sunucuları ve geliştirici araçlarına ev sahipliği yapıyor. Aynı şekilde GitHub benzeri yapay zeka kod repository'lere, modellere ve veri setlerine, web uygulamalarına ve demo sürümündeki yapay zeka destekli uygulamalara Hugging Face üzerinden erişebiliyorsunuz. Bununla beraber veri işleme ve modelleri değerlendirme gibi görevler için kütüphaneler sunuluyor.
 
Bunlara ek olarak Hugging Face'in SaaS ve on-premise versiyonları da mevcut. Girişimin ücretli sürümünde AutoTrain, Inference API ve Infinity kullanıcıların ilgisine sunuluyor. AutoTrain yapay zeka modellerini eğitme görevini otomatize etmeyi sağlarken, Inference API, geliştiricilerin altyapı yönetimine ihtiyaç duymadan modelleri sunucuda çalıştırabilmesine destek oluyor. Infinity ise üretim sürecindeki bir modelin verileri işleme hızını artırmaya yarıyor.
 
Girişimin öne çıkan verileri
Bu yeni yatırım turuyla birlikte Hugging Face'in değerlemesi 4.5 milyar dolara ulaştı. Böylece girişim, Mayıs 2022'ye kıyasla değerlemesini 2 kat artırmış oldu. Aynı şekilde bu değerleme, şirketin yıllık gelirinin 100 katından fazlasına denk geliyor. Hugging Face'in toplam yatırım miktarı ise 395.2 milyon dolara ulaştı.
Hugging Face'in paylaştıklarına göre; girişimin şu anda 10 binden fazla müşterisi bulunuyor. Platformda ise 50 binden fazla kurum yer alıyor. Hugging Face'in model hub'ında 1 milyondan fazla repository mevcut. Girişim ayrıca ServiceNow ve Nvidia ile yaptığı iş ortaklıklarıyla da adından söz ettirdi.
 
Hugging Face, 2030 yılına kadar 16,61 milyar dolara ulaşması beklenen MLOps pazarının öne çıkan oyuncularından biri olarak konumlanıyor. Hugging Face, bu yeni yatırım ile araştırma alanındaki kurumlara ve girişimlere yönelik destekleyici çabalarını 2 katına çıkaracak. Şu an için 170 çalışanı bulunan şirket, önümüzdeki aylarda yeni yetenekleri işe almayı planlıyor.