MENU
 

Neuralink, 43 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Neuralink, 43 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Elon Musk tarafından kurulan Neuralink, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dosyalarına göre, Founders Fund liderliğindeki Piter Thiel öncülüğündeki bir yatırım turunda 43 milyon dolar ek finansman elde etti. Toplamda 32 yatırımcının katılımıyla gerçekleşen bu tur, girişimin ağustos ayında elde ettiği 280 milyon dolarlık yatırımı 323 milyon dolara çıkardı.

2016 yılında kurulan Neuralink, felçli hastaların iletişim becerilerini geri kazanmayı hedefleyen bir implant geliştirme amacıyla insan beyni ile bilgisayar sistemleri arasında bir bağlantı kuruyor. İnsan beyninin belirli bölgelerine yerleştirilen çipler, sinir hücreleriyle etkileşime geçerek hastanın beyin aktivitesini kaydediyor ve sinyalleri iletiyor. Kablosuz teknoloji kullanarak beyin ve bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan Neuralink, çiplerden elde edilen verilerin analiz edilmesini ve aktarılmasını mümkün kılıyor.

Geçen yıl maymunlar, domuzlar ve koyunlar üzerinde çip testleri yapan girişim, hayvan deneylerinin şirketin insan denemeleri başvurusunu desteklediğini bildirdi. Eylül ayında ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylarını alan Neuralink, klinik araştırmalara katılmak isteyen gönüllü hastalardan başvuru almaya başladı.

Neuralink'ın web sitesinde listelenen tek bir araştırma olan PRIME Araştırması, beyinin hareketleri planlayan kısmına küçük ve kozmetik olarak görünmeyen bir implantın yerleştirilmesini içeriyor. Araştırma, kişilerin sadece düşünerek bilgisayarları veya akıllı telefonları çalıştırmasını sağlamayı amaçlayan, sinirsel aktiviteyi yorumlamak için tasarlanmıştır.

Neuralink, bu araştırmanın insanlarda gerçekleştirilen ilk örneği olacağını belirterek, servikal omurilik yaralanması veya amyotrofik lateral skleroz (ALS) nedeniyle her iki elini de kullanma yeteneği sınırlı veya hiç olmayan bireyler üzerinde çalışmayı planlamaktadır.