MENU
 

TürkTraktör, Tarım Teknolojisi Girişimi Agrovisio'ya Yatırım Yaptı

 TürkTraktör, Tarım Teknolojisi Girişimi Agrovisio'ya Yatırım Yaptı

Türkiye'nin ilk traktör üreticisi TürkTraktör, tarım teknolojisi alanında faaliyet gösteren Estonya merkezli Agrovisio'ya yatırım yaptı. Yatırım tutarı 4 milyon euro değerleme üzerinden 260 bin euro olarak açıklandı.

2017 yılında ODTÜ Teknokent'te kurulan Agrovisio, yapay zeka destekli tarım teknolojisiyle hava durumunu ve uydu görüntülerini analiz ederek tarım alanlarının verimliliğini analiz ediyor. Şirket, tarım şirketlerinin ve çiftçilerin risklerini yönetmelerine yardımcı olmak için uydu görüntülerini kullanarak yıl boyunca tarım alanlarını gözlemliyor.

Agrovisio'nun sunduğu hizmetler arasında ekili alan tespiti, rekolte tahmini, hasat tespiti, bitki sağlığı, gelişim takibi analizi yer alıyor. Şirket, yapay zeka destekli algoritmasıyla ve erken uyarı sistemiyle tarım şirketlerinin kârlılıklarını artırmalarına olanak sunarken ürün kayıpları yaşamasını da engelliyor.

TürkTraktör CEO'su Aykut Özüner, yatırımla ilgili yaptığı açıklamada, "Tarımın geleceğini teknolojik, sürdürülebilir ve verimli uygulamalarda görüyoruz. Bu uygulamaları hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Kendi ekosistemimizin yanı sıra tüm etki alanlarımızdaki inovatif çözümleri desteklemek için teknolojik girişimleri takip ederek yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz. Agrovisio'ya yaptığımız yatırım, bu doğrultudaki ilk adımı oluşturuyor. Stratejik ortaklık olarak gördüğümüz bu girişimin, ilerleyen dönemde TürkTraktör'ün ürün gamını geliştirmede de önemli rol oynayacağına inanıyoruz" dedi.

TürkTraktör'ün Agrovisio'ya yaptığı yatırım, tarım teknolojilerinde yerli girişimlerin önünü açması açısından önemli bir adım olarak görülüyor. Yatırım, TürkTraktör'ün tarım teknolojilerinde yenilikçi çözümler geliştirmek ve sürdürülebilir tarımsal üretime destek vermek için verdiği adımın bir göstergesi olarak da değerlendiriliyor.

Agrovisio'nun yatırımla elde edeceği finansman, şirketin tarım teknolojilerinde Ar-Ge çalışmalarını güçlendirmesi ve uluslararası pazarlara açılması için kullanılacak.