MENU
 

Ankara Merkezli Yapay Zeka Girişimi Ango.Ai, Amerikan İmerit Tarafından Satın Alındı

Ankara Merkezli Yapay Zeka Girişimi Ango.Ai, Amerikan İmerit Tarafından Satın Alındı

Ankara merkezli yerli yapay zekâ girişimi Ango.ai, ABD merkezli iMerit tarafından satın alındı. Anlaşma kapsamında iki şirketin, en iyi yapay zekâ platformunu oluşturmak için birlikte çalışacağı aktarıldı.

2020 yılında Gökalp Urul ve Gökhan Urul tarafından Ankara'da kurulan Ango.ai, veri kümelerini hızlı ve güvenli bir şekilde işleyerek yapay zeka algoritmaları tarafından kullanılabilir hâle getiren veri etiketleme araçları ve çözümleri geliştiriyor. Girişimin, geçen 3 yıl içinde toplam 720 bin dolar yatırım aldığı belirtiliyor.

Yapay zeka veri çözümlerinde endüstri lideri olarak konumlanan iMerit, Microsoft, Linkedin, eBay, Johnson&Johnson, Autodesk gibi şirketler de dahil olmak üzere 200’den fazla global müşteriye destek oluyor. iMerit, müşterilerinin yapay zeka algoritmalarının eğitimini gerçekleştiriyor. iMerit'in yatırımcıları arasında Omidyar Network, Dell.org, Khosla Ventures ve British International Investment yer alıyor.

Öte yandan iMerit ise yapay zeka veri çözümlerinde endüstri lideri olan bir isim. Kaliforniya merkezli şirket; Microsoft, Linkedin, eBay, Johnson&Johnson ve Autodesk gibi şirketler de dahil olmak üzere 200’den fazla global müşteriye sahip. Şirketin yaklaşık 5000 çalışanı, müşterilerin yapay zeka algoritmalarının eğitimini gerçekleştiriyor.

Ango.ai’ın iMerit bünyesine dahil olmasıyla birlikte Ango’nun ana çözümü Ango Hub, iMerit çatısı altında lansman gerçekleştirdi. Yerli girişimin otomasyon, etiketleme ve analitik araçlar sunan platformu yapay zeka projelerinin çok daha hızlı geliştirilmesine yardımcı olmak üzere iMerit müşterilerine sunuldu.

Satın alım anlaşmasının tamamlanmasıyla birlikte hislerini paylaşan Gökalp ve Gökhan Urul, “Yolculuğumuzda bize destek olan tüm ekibimize, ailemize, mentorlerimize, ve yatırımcılarımız 500 Emerging Europe ve QNBeyond Ventures'a teşekkür ederiz. iMerit ailesinin bir parçası olarak, Ango Hub teknolojimiz ile dünyanın önde gelen yapay zeka uygulamalarına daha güçlü bir şekilde katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” dedi.