MENU
 

Dünya devi Amazon’dan, yeni Türkiye hamlesi

Dünya devi Amazon’dan, yeni Türkiye hamlesi

Dünyanın en büyük e-ticaret hizmetlerinden biri olan Amazon ülkemizdeki yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. 3 yıl önce Türkiye’ye giren Amazon ülkemizde hızla benimsendi. Covid-19 pandemisi nedeniyle ivme kazanan e-ticaret sektörü, birçok şirket gibi Amazon’a da katkı sağladı.

Geçen sene ülkemizdeki kullanıcılarıyla bedava ve hızlı teslimat hizmeti olan ’Prime’ servisini tanıştıran şirket yeni depo kurdurmaya karar verdi. Gebze’de açılacak olan operasyon merkezi için şirket Ceva Lojistik ile anlaştı bu doğrultuda Türkiye’deki etkinliğini genişletmeyi amaçlıyor.

Ceva Lojistik yeni kurulacak olan tesiste stok yönetimi, ürün depolama ve dağıtımdan sorumlu olacak. Açılacak olan yeni merkezde binin üzerinde çalışanın olması hedefleniyor. Bu yatırımla Gebze’de istihdamın artması bekleniyor.

Amazon ülkemize giriş yaptıktan sonra satıcılarla ortak bir şekilde çalışarak satıcılara özel bir kargo sistemi geliştirmişti. Bu sayede satıcının yükü hafiflemiş depolama ve dağıtım hizmetinden kurtulmuş oldu. Şirketin bunun için hazırda iki deposu bulunurken hızlı dağıtım işlemi için İstanbul’da yatırım yapması bekleniyor.

Şirketin Türkiye’de yaptığı çalışmalar yeni açılacak merkezlerle sınırlı kalmayıp bu hafta içerisinde sanal market sektörüne de giriş yaptı. Pandemi sürecinde çokça talep gören bu ve buna benzer platformlar büyük başarı elde etmişti. Amazon gıda servisinin başarısı ilerleyen zamanlarda belli olacak.

Amazon Türkiye Genel Müdürü Richard Marriott konuya ilişkin olarak: ”Amazon.com.tr’yi hizmete açtığımızdan bu yana müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için durmaksızın çalışıyoruz. Bu doğrultuda, ürün seçkimize ‘Gıda ve İçecek’ kategorimizi eklediğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyorum.” İfadelerini kullandı.