MENU
 

Açık Bankacılık Odaklı Girişim Finekra, Eksim Ventures’tan Yatırım Aldı

Açık Bankacılık Odaklı Girişim Finekra, Eksim Ventures’tan Yatırım Aldı

Eksim Ventures, açık bankacılık temelli hizmet sunan finansal teknoloji girişimi Finekra’ya yatırım yaptı.

Şirketlere, bankalara, elektronik para kuruluşlarına çözümler üreten Finekra, aldığı yeni yatırım ile yurt içindeki çalışmalarını, yurt dışına taşımayı ve global bir fintech şirketi haline gelmeyi hedefliyor. Finekra'ya yaptıkları yatırıma ilişkin açıklamalarda bulunan Eksim Ventures Yatırım Komitesi Üyesi Uğur Mutluhan Oruncak, "Küresel fintech sektörüne yapılan yatırımlar, 2022 yılında 160 milyar doları geçti. Türkiye'de de en çok ilgi gören girişimlerin başında da fintech alanında faaliyet yürüten şirketler geliyor. Eksim Ventures olarak gelecekte, fintech pazarına gösterilen ilginin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Bu doğrultuda biz de Finekra'nın gelişim ve büyüme yolculuğuna destek olmak istedik" ifadelerini kullandı.

2017 yılının Şubat ayında Anıl Karayurt ve Erhan Zengin tarafından kurulan Finekra, şirketlerin tüm finans ve muhasebe süreçlerinde yüzde 60’a yakın verim sağlıyor. Girişim ayrıca işletmelere tüm banka hesaplarını ve süreçlerini tek ekrandan yönetme imkânı sunuyor. Bunların yanı sıra Finekra; bankalara ve kurumlara API, Hesap Hizmeti Sağlayıcısı (HHS)ve Yetkili Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları (YÖS, ÖBHS ve HBHS Kuruluşlarının Genel Adı) desteği de veriyor.

Yatırımla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Finekra CEO’su Erhan Zengin ise; “İlk hedefimiz, büyüyen ekibimiz ile beraber, hem Türkiye’de hem de yurt dışında açık bankacılık ve fintech konuşulduğunda akla gelen ilk marka haline gelebilmek olacak.” İfadelerini kullandı.