MENU
 

Otonom Robot Girişimi Cartken, 468 Capital Liderliğinde 20.8 Milyon Euro Yatırım Aldı

Otonom Robot Girişimi Cartken, 468 Capital Liderliğinde 20.8 Milyon Euro Yatırım Aldı

Otonom robotlar geliştiren Münih merkezli Cartken, 468 Capital’in liderliğinde 20.8 milyon euro yatırım aldı. Bu yatırım turuna ayrıca Incubate Fund, LDV Partners, Vela Partners, Magna International, Mitsubishi Electric, Shell Ventures ve Volex de katıldı.

Cartken, işletmeler için hem iç hem dış mekanlarda kullanılabilen otonom robotlar geliştiriyor. Girişimin robotları, malzeme taşıma ve yemek teslimatı gibi işlemleri otonomlaştırarak işletmelerin verimliliğini artırmayı hedefliyor.

Cartken'in otonom teslimat robotları; üretim tesisleri, kampüsler, mahalleler, fabrikalar, depolar ve ofisler gibi çeşitli alanlarda hizmet veriyor. Bu robotlar, paket, yiyecek, malzeme ve numune teslimatı yaparak işletmelerin iş yükünü azaltırken zamandan tasarruf etmelerini sağlıyor.

Girişimin iki ana ürünü bulunuyor: tamamen elektrikli ve hem iç hem dış mekan kullanımına uygun olan C Model robotu ve 3 raflı tasarımıyla dikkat çeken işlevsel E Model robotu. Her iki model de gelişmiş sensörler ve kameralarla donatılmış olup, insanların ve hayvanların çevresinde güvenli bir şekilde çalışabiliyor.

2019 yılında kurulan Cartken, şu anda ayda ortalama 36 bin teslimat gerçekleştiriyor ve ABD, Almanya, Danimarka ve Japonya’da hizmet veriyor. Girişim, Uber Eats ve Grubhub gibi teslimat platformlarıyla entegre çalışarak hizmet alanını genişletiyor. Japonya'daki operasyonlarını ise Uber Eats ve Mitsubishi Electric ile ortaklık kurarak başlattı.

Cartken'in Kurucu Ortağı ve CEO'su Christian Bersch, "Bu yatırım, Cartken'in otonom sürüş teknolojisinin çoğu ulaşım uygulamasında yaygınlaşmasını hızlandırıyor" dedi. "Misyonumuz, bu yeni teknolojiyi farklı sektörlerdeki şirketler için erişilebilir hale getirerek, operasyonlarını otomatikleştirmelerini, üretkenliklerini artırmalarını ve çalışan güvenliğini sağlamalarını mümkün kılmak."

468 Capital ortakları Bernhard Janke ve Bardo Droege ise, "Cartken'in otonom navigasyon sistemlerine yönelik yenilikçi yaklaşımı, endüstriyel otomasyonu ve son mil teslimatını devrim niteliğinde değiştirecek. Derin teknik uzmanlıkları, Avrupa ve ötesinde otonom insansız araçların geleceğine dair net bir vizyonla birleşiyor. Cartken'in yaklaşımının geleceğe dair net bir bakış açısı sunduğuna inanıyoruz." şeklinde konuştu.